APC by Schneider Gaming UPS 2200VA/1320W UPS - Black (BGM2200B-AZ)
Product image 1
Output
Power Capacity 2200VA / 1320W
Nominal Output Voltage 207VAC-253VAC
Output Voltage Frequency (Hz) 50/60Hz ± 1Hz
Waveform Type Sine Wave
Power Factor 0.6
Input
Nominal Input Voltage 230VAC
Total Outlet Number 6
Outlet Type Australia+C19
Protection
Surge Energy Rating 1080 Joules
Coax protection No
Dataline Surge Protection (Gigabit) Yes
Input Over Current Protection Circuit breaker 15A
Physical
Unit Dimensions H:29.1cm x W:10.5cm x D:40.8cm
Unit Weight 12.56 kg
Runtime (half load) 4 min 15 s
Runtime (full load) 0.5 min
Colour Midnight
USB Outlet
USB Voltage Range 4.75V-5.25V; Load=3A
USB Outlets 2x Type A, 1x Type C
USB Charger 5V/3A total
Battery Information
Battery Type Lead‑acid
Battery User Replaceable APCRBC216
Management
Alarms On‑battery, low battery alarm, low battery shutdown, replace battery detected
Shutdown Software PCSS
Conformance
Certification and Approvals RCM
Warranty and Equipment Protection 2 years for UPS
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Output
Power Capacity 2200VA / 1320W
Waveform Type Sine Wave
Power Factor 0.6
Input
Nominal Input Voltage 230VAC
Total Outlet Number 6
Outlet Type Australia+C19
Protection
Coax protection No
Physical
Unit Weight 12.56 kg
Runtime (half load) 4 min 15 s
Runtime (full load) 0.5 min
Colour Midnight
USB Outlet
USB Charger 5V/3A total