Corsair Vengeance RGB Pro 32GB (2x16GB) 2666MHz DDR4 RAM (CMW32GX4M2A2666C16)
Product image 1
Corsair 32GB (2x16GB) CMW32GX4M2A2666C16 Vengeance RGB Pro 2666MHz DDR4 RAM
Specifications
FAN INCLUDED
No
MEMORY SERIES
VENGEANCE RGB PRO
MEMORY TYPE
DDR4
MEMORY SIZE
32GB Kit (2 x 16GB)
TESTED LATENCY
TESTED VOLTAGE
1.2V
TESTED SPEED
2666MHz
MEMORY COLOR
BLACK
LED LIGHTING
RGB
SINGLE ZONE / MULTI-ZONE LIGHTING
Individually Addressable
SPD LATENCY
SPD SPEED
2133MHz
SPD VOLTAGE
1.2V
SPEED RATING
PC4-21300 (2666MHz)
COMPATIBILITY
Intel 100 Series,Intel 200 Series,Intel 300 Series,Intel X299,AMD 300 Series,AMD 400 Series,AMD X570
HEAT SPREADER
Anodized Aluminum
PACKAGE MEMORY FORMAT
DIMM
PERFORMANCE PROFILE
XMP 2.0
PACKAGE MEMORY PIN
288
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications
FAN INCLUDED
No
MEMORY SERIES
VENGEANCE RGB PRO
MEMORY TYPE
DDR4
MEMORY SIZE
32GB Kit (2 x 16GB)
TESTED LATENCY
TESTED VOLTAGE
1.2V
TESTED SPEED
2666MHz
MEMORY COLOR
BLACK
LED LIGHTING
RGB
Individually Addressable
SPD LATENCY
SPD SPEED
2133MHz
SPD VOLTAGE
1.2V
SPEED RATING
PC4-21300 (2666MHz)
COMPATIBILITY
HEAT SPREADER
Anodized Aluminum
PACKAGE MEMORY FORMAT
DIMM
PERFORMANCE PROFILE
XMP 2.0
PACKAGE MEMORY PIN
288
Corsair Vengeance RGB Pro 32GB (2x16GB) 2666MHz DDR4 RAM (CMW32GX4M2A2666C16) | JB Hi-Fi