Gravity SF36Z38M Reducer Flange 36mm to 3/8" Thread Male Adapter Connector Black
Product image 1
1 / 3
Gravity SF36Z38M Reducer Flange 36mm to 3/8" Male Adapter – Black
The Gravity SF 36 Z 38 M allows you to attach devices with a 3/8" bolt mounting to a 35 mm pole, making it ideal for microphone clips, boom arms, and other accessories.
Key Features:
  • Solid and durable construction
  • Ergonomic operation
  • Converts 35 mm pole to 3/8" bolt
Specifications:
  • Product Type: Stands and Tripod Accessories
  • Color: Black
  • Material: Steel
  • Surface: Powder Coated
  • Suitable for Tube Diameter: 35 mm
  • Threaded Connector: 3/8" Ă— 12 mm
  • Type of Adjustment: Screw Clamp
  • Length: 100 mm
  • Interchangeable Rings: 1 Ă— 25 mm
  • Black Ring Pack Included: Yes
  • Weight: 0.49 kg
Includes:
  • 1 Ă— Reducer Flange
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
  • Ergonomic operation
Specifications:
  • Color: Black
  • Material: Steel
  • Surface: Powder Coated
  • Length: 100 mm
  • Weight: 0.49 kg
Includes:
  • 1 Ă— Reducer Flange
Gravity SF36Z38M Reducer Flange 36mm to 3/8" Thread Male Adapter Connector Black | JB Hi-Fi