Noctua NF-A14x25 G2 140mm Sx2-PP PWM Fan - 2 Pack - Chromax.Black (NF-A14X25 G2 PWM SX2-PP-CH-BK)
Product image 1
1 / 3
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Size (Form factor)
140 x 140 x 25 mm (square)
Speed range
Airflow (max.)
155.6 m ³/h (91.58 CFM)
Acoustical noise (max.)
24.8 dB(A)
Static pressure (max.)
2.56 mm H ‚‚O
Rated voltage
12 V
Connector
4-pin
Colour
Black
Dimensions without anti-vibration pads
140 x 140 x 25 mm
Dimensions with anti-vibration pads
140 x 140 x 27 mm
Frame shape
Square
Mounting hole spacing(s)
124.5 x 124.5 mm
Weight
225 g
Material frame
PBT ABS GF30
Material impeller
LCP GF30
Material anti-vibration pads
Silicone rubber
Bearing
SSO2
Rotational direction
Counter-clockwise
Frame colour
Black
Impeller colour
Anti-vibration pads colour
Connector type
A2543-4PIN (or equal)
Cable length
200 mm
Cable length with extension cable (included)
500 mm
Wire
26 AWG
Sleeving
Fibreglass silicone mesh
Rotational speed (max.)
1500 rpm
Rotational speed with LNA (max.)
1250 rpm
Rotational speed @ 20% PWM
300 rpm
Rotational speed @ 0% PWM
Acoustical noise (max.)
24.8 dB(A)
Acoustical noise with LNA (max.)
19.7 dB(A)
Airflow (max.)
155.6 m ³/h (91.58 CFM)
Airflow with LNA (max.)
Static pressure (max.)
2.56 mm H ‚‚O
Static pressure with LNA (max.)
1.3 mm H ‚‚O
Motor type (phases)
Single phase
Poles
4
Slots
4
Driver IC
NE-FD6
SupraTorque „¢
œ“
Rated voltage
12 V
Starting voltage
7 V
Max. operating voltage
13.2 V
Pin 1
Black: Ground (GND)
Pin 2
Black: Voltage (Vcc)
Pin 3
Black: RPM Signal
Pin 4
Black: PWM Signal
Input power (max)
2.28 W
Input current (max)
0.19 A
Safety standards
EN62368-1
EMC standards
EN55032, EN55035
UL
œ“
CE
UKCA
Production Standards
ISO 9001 & ISO 14001
Flammability
UL 94 V-0
REACH
RoHS
CMRT
EMRT
Operating temperature
-10 °C to +60 °C
Operating humidity
Storage temperature
-20 °C to +75 °C
Storage humidity
MTTF
> 150,000 h
Locked rotor protection
Polarity protection
Overvoltage protection
Overcurrent protection
Insulation resistance
10 M „¦ / between unshielded wire and frame at 500 VDC/min
Dielectric strength
5 mA max. / measured between lead wire (+) and frame at 500 VAC/min
Select Seller
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Size (Form factor)
140 x 140 x 25 mm (square)
Speed range
2.56 mm H ‚‚O
12 V
Connector
4-pin
Colour
140 x 140 x 25 mm
140 x 140 x 27 mm
Frame shape
Square
Mounting hole spacing(s)
124.5 x 124.5 mm
Weight
225 g
Material frame
PBT ABS GF30
Material impeller
LCP GF30
Material anti-vibration pads
Silicone rubber
Bearing
SSO2
Rotational direction
Counter-clockwise
Frame colour
Impeller colour
Anti-vibration pads colour
Connector type
A2543-4PIN (or equal)
Cable length
200 mm
500 mm
Wire
26 AWG
Sleeving
Fibreglass silicone mesh
Rotational speed (max.)
Rotational speed @ 20% PWM
300 rpm
Rotational speed @ 0% PWM
19.7 dB(A)
Airflow with LNA (max.)
2.56 mm H ‚‚O
1.3 mm H ‚‚O
Motor type (phases)
Single phase
Poles
Slots
Driver IC
NE-FD6
SupraTorque „¢
12 V
Starting voltage
7 V
Max. operating voltage
13.2 V
Pin 1
Black: Ground (GND)
Pin 2
Black: Voltage (Vcc)
Pin 3
Black: RPM Signal
Pin 4
Black: PWM Signal
Input power (max)
2.28 W
Input current (max)
0.19 A
Safety standards
EN62368-1
EMC standards
EN55032, EN55035
UL
CE
UKCA
Production Standards
ISO 9001 & ISO 14001
Flammability
UL 94 V-0
REACH
RoHS
CMRT
EMRT
Operating temperature
-10 °C to +60 °C
Operating humidity
Storage temperature
-20 °C to +75 °C
Storage humidity
MTTF
> 150,000 h
Locked rotor protection
Polarity protection
Overvoltage protection
Overcurrent protection
Insulation resistance
Dielectric strength
Noctua NF-A14x25 G2 140mm Sx2-PP PWM Fan - 2 Pack - Chromax.Black (NF-A14X25 G2 PWM SX2-PP-CH-BK) | JB Hi-Fi