Philips Evnia 24M2N2100NF 24" FHD 144Hz Gaming Monitor
Product image 1
1 / 9
This 24-inch IPS monitor brings sharp visuals to gaming. With its 144Hz refresh rate and 0.5ms Smart MBR, you can expect clear visuals and a high-quality all-around gaming experience.
144Hz Gaming
You play intense, competitive gaming. You demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up-to 144 times per second, effectively 2.4x faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 144Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultrasmooth motion so you can easily target them. With ultra-low input lag and no screen tearing, this Philips display is your perfect gaming partner
Low input lag
0.5 ms Smart MBR fast response
16:9 Full HD display
SmartContrast
LowBlue mode & Flicker-free
SmartImage Game mode
Smart MBR
Smart Crosshair
ShadowBoost
Evnia Precision Center
Key Features
23.8" Full HD (1920 x 1080) IPS display
144Hz refresh rate
4ms response time (0.5ms smart MBR)
Adaptive sync
1 x HDMI ports
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
144Hz Gaming
Low input lag
0.5 ms Smart MBR fast response
16:9 Full HD display
SmartContrast
LowBlue mode & Flicker-free
SmartImage Game mode
Smart MBR
Smart Crosshair
ShadowBoost
Evnia Precision Center
Key Features
144Hz refresh rate
Adaptive sync
1 x HDMI ports
Philips Evnia 24M2N2100NF 24" FHD 144Hz Gaming Monitor | JB Hi-Fi