SilverStone 500W Extreme 80+ Bronze SFX Power Supply (SST-EX500-B )
Product image 1
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Max. DC Output
500W
Power density
630W per litre
Model (safety certification)
SST-SX0500FCBR-A
Colour
Black (lead-free paint)
Combined +3.3V & +5V
120W
Combined +12V
499.2W
Input Voltage
90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range
47Hz ~ 63Hz
PFC
Active PFC(PF>0.9 at Full Load)
Efficiency
82% ~ 85% at 20% ~ 100% loading
MTBF
100,000 hours
Operating temperature
0°C ~ 40°C
Protection
Over Current Protection
Over Power Protection
Over Voltage Protection
Short Circuit Protection
Over Temperature Protection
Connectors
1 x 24 / 20-Pin motherboard connector
1 x 8-Pin EPS / ATX 12V connector
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector
2 x 8 / 6-Pin PCIe connectors
3 x SATA connectors
2 x 4-Pin Peripheral connectors
1 x 4-Pin Floppy connector
Cooling System
Silent 92mm fan
Form factor
SFX
Noise Level
18 dBA minimum
Dimension
125 mm (W) x 63.5 mm (H) x 100 mm (D)
4.92" (W) x 2.5" (H) x 3.94" (D)
Weight
1.02 kg
Certification
80 PLUS Bronze
Other
GPU Support list
Compatible with ATX12V v2.4
-70%
SPECIFICATIONS:
Max. DC Output
500W
Power density
630W per litre
Model (safety certification)
SST-SX0500FCBR-A
Colour
Black (lead-free paint)
Combined +3.3V & +5V
120W
Combined +12V
499.2W
Input Voltage
90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range
47Hz ~ 63Hz
PFC
Efficiency
MTBF
100,000 hours
Operating temperature
0°C ~ 40°C
Protection
Over Current Protection
Over Power Protection
Over Voltage Protection
Short Circuit Protection
Over Temperature Protection
Connectors
2 x 8 / 6-Pin PCIe connectors
3 x SATA connectors
1 x 4-Pin Floppy connector
Cooling System
Silent 92mm fan
Form factor
SFX
Noise Level
18 dBA minimum
Dimension
Weight
1.02 kg
Certification
80 PLUS Bronze
Other
GPU Support list
Compatible with ATX12V v2.4
SilverStone 500W Extreme 80+ Bronze SFX Power Supply (SST-EX500-B ) | JB Hi-Fi