SilverStone 850W ATX 3.0 80+ Gold Power Supply (SST-DA850R-GMA)
Product image 1
1 / 10
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Model (safety certification)
SST-AX0850MCGD-D
Color
Black (lead-free paint)
Max. DC Output
850W
Power density
471W/L
Load Range
Output
Max.(Amps)
Min.(Amps)
Range (%)
Line Reg.(%)
Ripple(mVp-p)
+3.3V
20A
0A
±3%
±1%
40mV
+5V
20A
0A
±3%
±1%
40mV
+12V
70.8A
0A
+5%-7%
±1%
80mV
+5VSB
3A
0A
±5%
±1%
40mV
-12V
0.3A
0A
±8%
±1%
80mV
Combined +3.3V & +5V
100W
Combined +12V
850W
Input Voltage
90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range
47Hz ~ 63Hz
PFC
Active PFC (PF>0.9 at full load)
Efficiency
‰„87% & <89%
MTBF
100,000 hours
Operating temperature
0 °C ~ 50 °C
Protection
Over Current Protection
Over Power Protection
Over Voltage Protection
Short Circuit Protection
Over Temperature Protection
Under Voltage Protection
Connectors
1 x 24 / 20-Pin motherboard connector
2 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector
4 x 8 / 6-Pin PCIe connectors
1 x 12V-2x6 connector
8 x SATA connectors
4 x 4-Pin Peripheral connector
Cooling System
Silent 120mm fan
Noise Level
0 dBA minimum
Certification
80 PLUS Gold
Form factor
ATX (PS2)
Dimension
150mm (W) — 86mm (H) — 140mm (D)
5.91" (W) x 3.39" (H) x 5.51" (D)
Weight
2.13 kg
Select Seller
-70%
SPECIFICATIONS:
Model (safety certification)
SST-AX0850MCGD-D
Color
Black (lead-free paint)
Max. DC Output
850W
Power density
471W/L
Load Range
Output
Max.(Amps)
Min.(Amps)
Range (%)
Line Reg.(%)
Ripple(mVp-p)
+3.3V
20A
0A
±3%
±1%
40mV
+5V
20A
0A
±3%
±1%
40mV
+12V
70.8A
0A
+5%-7%
±1%
80mV
+5VSB
3A
0A
±5%
±1%
40mV
0.3A
0A
±8%
±1%
80mV
Combined +3.3V & +5V
100W
Combined +12V
850W
Input Voltage
90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range
47Hz ~ 63Hz
PFC
Efficiency
‰„87% & <89%
MTBF
100,000 hours
Operating temperature
0 °C ~ 50 °C
Protection
Over Current Protection
Over Power Protection
Over Voltage Protection
Short Circuit Protection
Over Temperature Protection
Under Voltage Protection
Connectors
4 x 8 / 6-Pin PCIe connectors
1 x 12V-2x6 connector
8 x SATA connectors
4 x 4-Pin Peripheral connector
Cooling System
Silent 120mm fan
Noise Level
0 dBA minimum
Certification
80 PLUS Gold
Form factor
ATX (PS2)
Dimension
Weight
2.13 kg
SilverStone 850W ATX 3.0 80+ Gold Power Supply (SST-DA850R-GMA) | JB Hi-Fi