Thermaltake MAGCurve 360 Ultra ARGB Sync AIO Liquid Cooler - Snow Edition (CL-W454-PL12SW-A)
Product image 1
dimg1.jpg
dimg2.jpg
SPECIFICATIONS:
Dimensions
Radiator Dimension: 396 × 120 × 27 mm
Fan Dimension: 120 × 120 × 25 mm
Tube Length: 460 mm
Interface
Interface: Micro USB to USB (9PIN)
System Compatibility
System Compatibility: Windows 10 / 11
Fan Spec
Fan Speed: PWM 500~2500 R.P.M
Noise Level:
Standard Fan Blade: 32.80 dB-A (one fan)
Reverse Fan Blade: 35.10 dB-A (one fan)
Power Spec
Pump Fan
Rated Voltage: 12V
Rated Current: 0.43A
Power Input: 5.16W
CPU Display
Rated Voltage: 5V
Rated Current: 0.8A
Power Input: 4W
Fan
Rated Voltage: 12V/5V
Rated Current: 0.27A & 0.72A (one fan)
Power Input: 3.24W & 3.6W (one fan)
Display Spec
Display Resolution: 2240×1080 (SPR)
Pump Spec
Pump Fan
Motor Speed: PWM 1500~3300 RPM
Tube Spec
Material: Rubber
Water Block
Material: Copper
Compatibility
CPU Socket:
Intel LGA 2066/2011-3/2011/1851/1700/1200/1156/1155/1151/1150,
AMD AM5/AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1
TDP
365W
Material
WATER BLOCK Material: Copper
Radiator Material: Aluminum
Tube Material: Rubber
Max Air Flow
Air Flow:
Standard Fan Blade: 77.60 CFM (one fan)
Reverse Fan Blade: 75.80 CFM (one fan)
Max Air Pressure
Static Pressure:
Standard Fan Blade: 3.95 mm-H ‚‚O (one fan)
Reverse Fan Blade: 3.64 mm-H ‚‚O (one fan)
Software Interface
Capacity
TDP
365W
Maximum Pressure
Static Pressure:
Standard Fan Blade: 3.95 mm-H ‚‚O
Reverse Fan Blade: 3.64 mm-H ‚‚O
Thickness
Radiator
Dimension: 396 × 120 × 27 mm
Parts
Fan, Pump Fan, CPU Display, Radiator, Tube, Water Block
Applicable
CPU Socket Compatibility (Intel / AMD)
Other
Display Support
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
dimg1.jpg
dimg2.jpg
SPECIFICATIONS:
Dimensions
Tube Length: 460 mm
Interface
System Compatibility
Fan Spec
Fan Speed: PWM 500~2500 R.P.M
Noise Level:
Power Spec
Rated Voltage: 12V
Rated Current: 0.43A
Power Input: 5.16W
CPU Display
Rated Voltage: 5V
Rated Current: 0.8A
Power Input: 4W
Fan
Rated Voltage: 12V/5V
Display Spec
Pump Spec
Motor Speed: PWM 1500~3300 RPM
Tube Spec
Material: Rubber
Water Block
Material: Copper
Compatibility
CPU Socket:
365W
Material
WATER BLOCK Material: Copper
Radiator Material: Aluminum
Tube Material: Rubber
Max Air Flow
Air Flow:
Max Air Pressure
Software Interface
Capacity
365W
Maximum Pressure
Thickness
Radiator
Dimension: 396 × 120 × 27 mm