Thermaltake Toughpower SFX 750W 80+ Platinum PCIe 5.1 ATX 3.1 Fully Modular Power Supply (PS-STP-0750FNFAPA-1)
Product image 1
dimg1.jpg
dimg2.jpg
SPECIFICATIONS:
Watts
750W
Color
Black
Dimensions
125mm(W)x63.5mm(H)x103.8mm(D)
PFC (Power Factor Correction)
Active PFC
Power Good Signal
100-150 msec
Hold Up Time
> 17msec at 80% load
Input Current
15A - 8A
Input Frequency Range
50Hz/60Hz
Input Voltage
100-240V~
Operating Temperture
5°C to + 40°C
Operating Humidity
20% to 85%
Storage Temperture
-40°C to + 55°C
Storage Humidity
10% to 95%
Cooling System
9cm FDB Fan
Efficiency
Meet 80 PLUS® Platinum at 115Vac input.
MTBF
100
Safety Approval
CE/UKCA/FCC/ICES/CB/TUV/cTUVus/LVD/CCC/BSMI/ S-MARK/EAC/RCM
PCI-E 6+2PIN
2
PCI-E 12+4PIN
1(300W)
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
dimg1.jpg
dimg2.jpg
SPECIFICATIONS:
Watts
750W
Color
Black
Dimensions
125mm(W)x63.5mm(H)x103.8mm(D)
PFC (Power Factor Correction)
Active PFC
Power Good Signal
100-150 msec
Hold Up Time
> 17msec at 80% load
Input Current
15A - 8A
Input Frequency Range
50Hz/60Hz
Input Voltage
100-240V~
Operating Temperture
5°C to + 40°C
Operating Humidity
20% to 85%
Storage Temperture
-40°C to + 55°C
Storage Humidity
10% to 95%
Cooling System
9cm FDB Fan
Efficiency
MTBF
100
Safety Approval
PCI-E 6+2PIN
2
PCI-E 12+4PIN
1(300W)
Thermaltake Toughpower SFX 750W 80+ Platinum PCIe 5.1 ATX 3.1 Fully Modular Power Supply (PS-STP-0750FNFAPA-1) | JB Hi-Fi