Tonewinner AD-7300PA+ 7 Channel Stereo Power Amplifier Black
Product image 1
1 / 7
And trust us, the AD-7300PA+ is packing some serious grunt under the hood!
Key Features:
- High Output: Up to 300W (8ohms), 500W (4ohms) per channel
- Exceptional low noise, THD + Distortion less than <0.09%
- High signal to noise ratio >100dB
- Premium transistors for high power output performance
- 24K gold plated RCA & XLR inputs
- 24K gold plated oversize speaker terminals
- Large VU meter with red needle
- Trigger input & output
- Aluminium chassis
""The Listening""
7 Channels of Powerful Amplification
Five-Fold Protection
Power Under The Hood
Each of the 7 channels of the AD-7300PA+ feature 3 pairs of high power three-level push-pull Darlington circuit transistors providing the smooth yet punchy up to 300 watts of grunt per channel @ 8 ohms.